Konference

Technické a právní aspekty autonomního řízení

Ústav státu a práva pořádá dne 25.11.2020 online konferenci Technické a právní aspekty autonomního řízení. Konference se uskuteční v rámci projektu Civilní odpovědnost za škodu způsobenou provozem autonomních vozidel (TAČR TL02000085).

 

Celý text

Informace

Etická a právní východiska pro tvorbu doporučení k rozhodování při poskytování zdravotních služeb v rámci pandemie COVID -19.

V březnu tohoto roku připravil Kabinet zdravotnického práva a bioetiky našeho ústavu dokument, který shrnoval podstatné etické a právní principy, na nichž by případné rozhodovací mechanismy o alokaci vzácných zdrojů měly být postaveny. Tento dokument jsme nazvali "Etická a právní východiska pro tvorbu doporučení k rozhodování o alokaci vzácných zdrojů při poskytování zdravotních služeb v rámci pandemie COVID -19". Během léta byl tento dokument dále diskutován. Na základě zahraničních diskuzí a…

Celý text

Aktuálně

Webinář Komise pro životní prostředí AV ČR o adaptaci měst na klimatické změny

Ve středu 11. listopadu od 13 do 16 hodin se uskuteční další z odborných seminářů Komise pro životní prostředí AV ČR, který bude vzhledem k situaci pořádán online přes platformu Zoom. Tentokrát je jeho tématem klimatická změna, konkrétně s ohledem na adaptaci měst. Budete moci vyslechnout příspěvky o spolupráci evropských měst v oblasti klimatické adaptace a o adaptaci Prahy, o reakcích na klimatickou změnu z pohledu sociologie, o mikroklimatických modelech, o praktických zkušenostech s…

Celý text

Kolokvium

Online kolokvium: Bankovní identita

Ústav státu a práva AV ČR, v. v. i., Centrum pro výzkum inovací a kyberpráva (CICeRo) Vás dne 11. listopadu 2020 od 18:30 zve na online kolokvium s diskusí na téma bankovní identity. Kolokvium se uskuteční v rámci výzkumného programu Strategie AV21.

Na kolokvium je možné přihlásit se pod tímto odkazem: https://meet.ilaw.cas.cz/KolokviumUSPAVpravaITIP

Prosíme o předchozí registraci do 11. 11. 2020 na eva.fialova@ilaw.cas.cz

Celý text

Konference

Emancipace dítěte v postmoderní společnosti

Ústav státu a práva AV ČR, v. v. i., Psychologický ústav AV ČR, v. v. i. a Sociologický ústav AV ČR, v. v. i. pořádají dne
18. ledna 2021 od 10:00 hod mezioborovou konferenci "Emancipace dítěte v postmoderní společnosti" ( Možnosti a meze právní regulace dětských dluhů v kontextu poznatků společenských věd ).
Místo konání: Akademie věd ČR, Národní 3, sál. č. 206

Celý text

Seminář
Pozvánka na seminář - Strategie AV 21

Pozvánka na seminář - Strategie AV 21

Zveme zájemce na online seminář  „Zkušenosti s nedostatkem vody: sociálně-vědní a právní aspekty“. Akci pořádá Sociologický ústav AV ČR ve spolupráci s Ústavem státu a práva AV ČR, a to ve středu 21. října 2020 od 10 hodin.

Celý text

Call for Papers

Výzva k zaslání příspěvků

Člověk a jeho práva v aktuálních proměnách politiky a společnosti

 

Redakce časopisu Právník vyzývá k zasílání příspěvků pro monotematické číslo 7/2021. Anotace k posouzení lze zasílat do 4. 11. 2020 (rozsah do 9 000 znaků).

Podrobnosti zde

Celý text

Kolokvium
Online kolokvium: Předávání osobních údajů do USA

Online kolokvium: Předávání osobních údajů do USA

Ústav státu a práva AV ČR, v. v. i., Centrum pro výzkum inovací a kyberpráva (CICeRo) Vás dne 21. října 2020 od 18:30 zve na online kolokvium s diskusí na téma "Předávání osobních údajů do USA". Kolokvium se uskuteční v rámci výzkumného programu Strategie AV21.

Na kolokvium je možné se přihlásit pod tímto odkazem: https://meet.ilaw.cas.cz/KolokviumUSPAVpravaITIP

Prosíme o předchozí registraci do 20. 10. 2020 na: eva.fialova@ilaw.cas.cz

Celý text

Mezinárodní konference
SOLAIR 2020: Základní práva a hodnoty v digitálním věku

SOLAIR 2020: Základní práva a hodnoty v digitálním věku

 

Ústav státu a práva AV ČR pořádá ve spolupráci s Komisí OSN pro mezinárodní obchodní právo, Úřadem vlády ČR, Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, Microsoftem, Akademií věd ČR, Ministerstvem spravedlnosti Japonska a Japonským centrem pro mezinárodní řešení sporů mezinárodní konferenci SOLAIR 2020. Konferenci poskytla záštitu předsedkyně Akademie věd, prof. Eva Zažímalová, Stát Izrael – Ministerstvo zahraničních věcí a Ministerstvo spravedlnosti Státu Izrael.

Podtitulem letošní konference…

Celý text

Informace

Pozvánka na výstavu.

Zveme vás na výstavu o sesuvech, na jejíž přípravě se v rámci programu AV21 Přírodní hrozby podíleli též pracovníci ÚSP.

Výstava s názvem 

"Nestabilní podloží: Sesuvy, životy, perspektivy"

bude zahájena vernisáží 8. září 2020 od 19 hodin v galerii VI PER, Vítkova 2, Praha 8, a dále bude otevřena až do 31. října 2020 vždy od středy do soboty.

Celý text

Nová kniha

Umělá inteligence & právo ZRUŠENO (aktuální situace COVID-19)

"Centrum Karla Čapka pro studium hodnot ve vědě a technice" Vás zve na prezentaci nové knihy

"Umělá inteligence & právo",

 

která se bude konat dne

17. září 2020 od 14:00 hod.

v Ústavu státu a práva AV ČR, Národní 18, Praha 1.

Knihu představí autoři Linda Kolaříková a Filip Horák.


Rezervace: david.cerny@ilaw.cas.cz

Celý text

Kolokvium
Online kolokvium: právo na digitální služby

Online kolokvium: právo na digitální služby

Ústav státu a práva AV ČR, v. v. i., Centrum pro výzkum inovací a kyberpráva (CICeRo) Vás dne 16. září 2020 od 18:30 zve na online kolokvium s diskusí na téma práva na digitální služby. Kolokvium se uskuteční v rámci výzkumného programu Strategie AV21.

Na kolokvium je možné přihlásit se pod tímto odkazem: https://meet.ilaw.cas.cz/KolokviumUSPAVpravaITIP

Prosíme o předchozí registraci do 15. 9. 2020 na eva.fialova@ilaw.cas.cz

 

 

Celý text

Konference
Zmluvný režim členov orgánov obchodnej spoločnosti

Zmluvný režim členov orgánov obchodnej spoločnosti

Právnická fakulta Trnavské univerzity v Trnave ve spolupráci s Ústavem štátu a práva SAV a Ústavem státu a práva AV ČR pořádá VI. ročník tradiční konference věnované právu obchodních společností pod názvem " Zmluvný režim členov orgánov obchodnej spoločnosti".
Datum konání: 29. - 30. září 2020
Místo konání: Smolenice

Program konference.

Celý text

Informace
Vyšlo druhé číslo newsletteru CLASS.

Vyšlo druhé číslo newsletteru CLASS.

Centrum pro klimatické právo a udržitelnost ÚSP AV ČR vydává newsletter č. II/2020, který si můžete přečíst zde. Letní vydání newsletteru informuje mimo jiné o plánech na ukončování uhlí v ČR a jejich souvislostech, o podpoře zeleného restartu ekonomiky po pandemii covid-19 nebo o výsledcích občanské klimatické iniciativy ve Francii, jejímiž návrhy konkrétních klimatických opatření včetně legislativních úprav se nyní bude zabývat francouzská vláda a parlament.

Celý text

Přednáška
Nesnesitelná lehkost klimatické litigace: Jak napsat první českou klimatickou žalobu, a slavně neuspět.

Nesnesitelná lehkost klimatické litigace: Jak napsat první českou klimatickou žalobu, a slavně neuspět.

Přednášku pořádá "Centrum pro klimatické právo a udržitelnost" (CLASS)  ÚSP AV ČR v. v. i.
Hostem bude JUDr. Vojtěch Vomáčka, Ph.D., LL.M., působící na Katedře práva životního prostředí a pozemkového práva a jako poradce na Nejvyšším správním soudu. Ve své přednášce se zaměří na klimatické žaloby. 
Přednáška se koná ve čtvrtek 25. června 2020 od
13 hodin v Ústavu státu a práva AV ČR, Národní 18, Praha 1 (7. patro).

Celý text

Workshop

Artificial You

"Centrum Karla Čapka pro studium hodnot ve vědě a technice" zve na workshop o filosofických a etických aspektech nahrávání mysli.

Datum konání:
30. června 2020, od 14:00

Místo konání:
Ústav státu a práva AV ČR, Národní 18, Praha 1

Celý text

Přednáška
Přednáška Evy Balounové ze série Věda na doma AV ČR „Pařížská dohoda a ochrana klimatu v kontextu pandemie covid-19“.

Přednáška Evy Balounové ze série Věda na doma AV ČR „Pařížská dohoda a ochrana klimatu v kontextu pandemie covid-19“.

Zveme Vás ke zhlédnutí přednášky Evy Balounové z Centra pro klimatické právo a udržitelnost ÚSP, která bude věnována mezinárodní klimatické politice a vlivu pandemie covid-19 na její další vývoj. Přednáška shrnuje historii mezinárodní ochrany klimatu a soustředí se na obsah a cíle Pařížské dohody dojednané v roce 2015. Závěrem přednášky se Eva věnuje očekávanému budoucímu vývoji a tomu, jak jej může poznamenat pandemie covid-19. Přednáška je určena nejen pro studenty SŠ a VŠ, ale i veřejnost.…

Celý text

Přednáška

Přednáška Hany Müllerové ze série Věda na doma AV ČR „Jak po pandemii covid-19 pomoci zachovat cíle ochrany klimatu?“

Zveme Vás ke zhlédnutí přednášky Hany Müllerové z Centra pro klimatické právo a udržitelnost ÚSP, která se bude věnovat tématu zachování klimatických cílů při rozhodování o podobě obnovy ekonomiky po pandemii. Přednáška určená pro veřejnost chce ukázat právně-teoretický pohled na tuto problematiku a představí zejména princip zákazu regrese, který má v oblasti ochrany klimatu a ochrany životního prostředí rostoucí význam. Přednáška je ke zhlédnutí zde:
 https://youtu.be/7yELS2wZM7Y 

 

Celý text

Aktuálně

Ústavnost mimořádných opatření podle zákona o ochraně veřejného zdraví

V čísle 5/2020 časopisu Právník vyšel příspěvek s názvem Ústavnost mimořádných opatření podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Jeho autory jsou Jakub Dienstbier, Viktor Derka a Filip Horák. Článek předkládá odpovědi na otázky týkající se právní úpravy mimořádného vládnutí v ústavní i zákonné rovině.

Plný text je k dispozici zde.

Celý text

Informace

X. zasedání kolegia pro občanské právo při ÚSP AV ČR

X. zasedání kolegia pro občanské právo se uskuteční 22. června 2020 od 10:30 hod. v Ústavu státu a práva AV ČR , Národní 18, Praha 1, zasedací místnost 7. patro.
Tématem k jednání je: Pracovní návrh novely občanského zákoníku zaměřené na dědické právo.
Téma je zvoleno po projednání s Ministerstvem spravedlnosti ČR v souvislosti s přípravou novely zákona.

Celý text

Aktuálně

Poskytování zdravotních služeb v době pandemie.

Rozhovor na téma "Je etické přidělovat plicní ventilátor na základě věku pacienta?" poskytl Tomáš Doležal, vědecký pracovník Ústavu státu a práva AV ČR, Českému rozhlasu Plus. 

Naleznete jej zde:  

https://plus.rozhlas.cz/etika-v-lekarstvi-v-dobe-pandemie-rozhoduje-o-poskytnuti-ventilatoru-vek-8192463  

Přepis tohoto rozhovoru si můžete přečíst zde:

https://www.etikaepidemie.cz/clanky/27-poskytovani-zdravotnich-sluzeb-v-dobe-pandemie

 

Celý text

Informace

Newsletter o klimatickém právu.

Centrum pro klimatické právo a udržitelnost právě vydalo svůj první newsletter s novinkami v oblasti ochrany klimatu a klimatického práva ve světě, v Evropě i v ČR. Newsletter si můžete přečíst zde.

 

Na prezentaci Centra pro klimatické právo a udržitelnost se můžete podívat zde.

Chcete-li příště dostat newsletter přímo do Vaší mailové stránky, můžete se přihlásit k jeho odběru zde.

 

Celý text

Nová kniha

THE PRINCIPLE OF DOUBLE EFFECT

Dovolujeme si Vás informovat, že právě byla vydána v nakladatelství Routledge nová kniha Davida Černého
"THE PRINCIPLE OF DOUBLE EFFECT"
A HISTORY AND PHILOSOPHICAL DEFENSE

Celý text

Aktuálně

Etická a právní východiska pro tvorbu doporučení k rozhodování o alokaci vzácných zdrojů při poskytování zdravotních služeb v rámci pandemie COVID -19

Pandemie SARS-CoV-2 s sebou přináší nové společenské výzvy, a to včetně etických.  V zahraničí můžeme často slyšet o dilematech souvisejících s alokací vzácných zdrojů při poskytování zdravotních služeb. Přestože se u nás v ČR ozývají hlasy, že tato problematická rozhodnutí nejsou zdravotníci doposud nuceni řešit (a doufáme, že ani nebudou) , jsme přesvědčeni, že odborná veřejnost by měla být připravena, pokud by k takové situaci skutečně došlo. Dokument viz CELÝ TEXT.

Webové stránky "ETIKA …

Celý text

Nová kniha

TEREZIÁNSKÉ PRÁVNÍ REFORMY

Dovolujeme si Vás informovat, že právě byla vydána nová kniha "TEREZIÁNSKÉ PRÁVNÍ REFORMY"
J. Kober, A. Lojek a kol.
Knihu vydal Ústav státu a práva AV ČR v rámci programu "Strategie AV 21".

Celý text

Workshop

Artificial You

Centrum Karla Čapka pro studium hodnot ve vědě a technice zve na workshop o filosofických a etických aspektech nahrávání mysli.
Datum konání: 19. 3. 2020 od 14:00
Místo konání: Filosofický ústav AV ČR

Zájemce o účast prosíme o registraci na adrese david.cerny@ilaw.cas.cz

Celý text

Kolokvium

Pacientské údaje v klinických studiích !! ZRUŠENO !!

Ústav státu a práva AV ČR, v. v. i., Centrum pro výzkum inovací a kyberpráva (CICeRo) Vás dne
25. března 2020 od 18:30 zve na kolokvium s diskusí na téma pacientských údajů v klinických studiích. Kolokvium se uskuteční v rámci výzkumného programu Strategie AV21.

Místo konání:  Ústav státu a práva AV ČR, v. v. i., Národní 18, Praha 1
(7. patro / zasedačka).
Z kapacitních důvodů nutná předchozí rezervace do 23. 3. 2020 na cicero@ilaw.cas.cz

Celý text

Workshop

Human Compatible

Centrum Karla Čapka pro studium hodnot ve vědě a technice zve na workshop o důvěryhodné AI.
Datum konání: 20. 2. 2020 od 14:00
Místo konání:Ústav informatiky AV ČR
Zájemci se mohou registrovat na adrese: david.cerny@ilaw.cas.cz

Celý text

Mezinárodní konference

Prozařování OECD principů corporate governance (CG) do národních kodexů dobré správy obchodních korporací !ZRUŠENO!

Předpkládaný termín konání - r. 2021.

Ústav státu a práva AV ČR a VŠ CEVRO Institut Vás zvou na mezinárodní konferenci na téma "Prozařování OECD principů corporate governance (CG) do národních kodexů dobré správy obchodních korporací", která se bude konat dne 12. 5. 2020 v Ústavu státu a práva AV ČR, Národní 18, Praha 1,
7. patro.
Jednací řeč: čeština, slovenština, angličtina.

Celý text

Kolokvium

Pracovníci ve sdílené ekonomice

Ústav státu a práva AV ČR, v. v. i., Centrum pro výzkum inovací a kyberpráva (CICeRo) Vás dne
19. února 2020 od 18:30 zve na kolokvium s diskusí na téma pracovníků ve sdílené ekonomice.
Kolokvium se uskuteční v rámci výzkumného programu Strategie AV21.
Místo konání:  Ústav státu a práva AV ČR, v. v. i., Národní 18, Praha 1.

Z kapacitních důvodů nutná předchozí rezervace do 18. 2. 2020 do 13:00 na eva.fialova@ilaw.cas.cz

 

Celý text

Call for Papers

Xphi Europe 2020 Prague

1st European Experimental Philosophy Conference – Moral Intuitions About Future Technologies Charles University, Prague, Czechia, 19–21 June 2020 Submission deadline: 29 February 2020  Notification of acceptance: 31 March 2020

Celý text

Přednáška

Etika umělé inteligence

 

PhDr. David Černý, Ph.D.

(Centrum Karla Čapka, Ústav státu a práva AV ČR, Ústav informatiky AV ČR)

 Kdy: úterý 21. 1. 2020 v 16 hodin

 Kde: hlavní budova Akademie věd ČR, Národní 3, sály 205 a 206

Celý text

Výběrové řízení

Výběrové řízení na obsazení funkce ředitele pracoviště

Rada Ústavu státu a práva Akademie věd České republiky, v. v. i.,
vyhlašuje výběrové řízení na obsazení funkce ředitele pracoviště.
Předpokládané funkční období: 12.6.2020 - 12.6.2025.
Přihlášky a jejich přílohy musejí být doručeny prostřednictvím provozovatele poštovních služeb nebo osobně na adresu Ústav státu a práva Akademie věd České republiky, v.v.i.,- sekretariát, Národní 117/18, 116 00 Praha 1, a to nejpozději do dne 28. 2. 2020 do 14:00 hodin.

Celý text

Kolokvium

Zajišťování důkazů pro trestní řízení souvisejících s telekomunikací

Ústav státu a práva AV ČR, v. v. i., Centrum pro výzkum inovací a kyberpráva (CICeRo) Vás dne 22. ledna 2020 od 18:30 zve na kolokvium s diskusí na téma zajišťování důkazů pro trestní řízení souvisejících s telekomunikací. Kolokvium se uskuteční v rámci výzkumného programu Strategie AV21.

Kolokvium se uskuteční v budově Ústavu státu a práva AV ČR, v. v. i., Národní 18, Praha 1.

Z kapacitních důvodů nutná předchozí rezervace do 21. 1. 2020 do 13:00 na eva.fialova@ilaw.cas.cz

Celý text