Centrum pro klimatické právo a udržitelnost (CLASS) Centrum pro klimatické právo a udržitelnost (CLASS)
Photo: Matthew Murphy on Unsplash

Podcast

 


Foto: Štěpán PlickaPrvní díl podcastu Klima v soudní síni: S Monikou Hanych nejen o dubnovém rozhodnutí ESLP 

1. 6. 2024

Pozvání do prvního dílu podcastu přijala Monika Hanych, právnička, která se specializuje na lidská práva, svobodu projevu, nové technologie a mediální právo. Monika momentálně působí jako vedoucí analytického odboru Ústavního soudu a přednáší na Právnické fakultě Masarykovy univerzity.

V inspirativním a otevřeném rozhovoru jsme zeširoka rozebraly dubnová rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva ve věci klimatu včetně procesních podmínek u ESLP, potenciálních úspěšných stížností, dopadu na Česko, či role tzv. KVZ (Kancelář vládního zmocněnce). Rovněž jsme se dotkly toho, jak ESLP nahlíží na trestání tzv. klima aktivistů. Dostaly jsme se i k překážkám, kterým čelí právě lidé, kteří se veřejně angažují – a to nejen v oblasti klimatu – např. ke slapps žalobám či hate speech. Monika také hovořila o výzvách, které musí řešit právo v souvislosti s umělou inteligencí. Závěrem jsme otevřely i otázku legitimity rozhodování soudů nebo rovnosti žen a mužů.

Rozhovor si můžete poslechnout zde: 

 


Zahájili jsme vydávání nového podcastu o klimatickém právu: Klima v soudní síni

Počet soudních sporů o klima prudce roste. Soudy tak musí rozhodovat nejen o tom, jak mají své emise snižovat státy a obchodní společnosti, ale i o tom, jestli lze v době klimatické krize rozšiřovat letiště a jaké jsou meze klimatické občanské neposlušnosti. Fenomén klimatických žalob se v celé jeho šíři snaží prozkoumat Eva Balounová se svými hosty a hostkami v podcastu Klima v soudní síni.

Tvorbu podcastu finančně podporuje Strategie AV21: Výzkumný program Identity ve světě válek a krizí.

Najdete nás na Spotify a v dalších podcastových aplikacích.

 

 


Děkujeme, že nás posloucháte.

Své podněty a nápady pište na eva.balounova@ilaw.cas.cz.