Aktuálně

Prémie Otto Wichterleho zamířila i na Ústav státu a práva k Jakubu Drápalovi


Akademie věd ČR uděluje Prémii Otto Wichterleho vybraným, mimořádně kvalitním a perspektivním mladým vědeckým pracovníkům AV ČR, kteří přispívají vynikajícími výsledky k rozvoji vědeckého poznání. V červnu 2021 byl touto prémií oceněn i Jakub Drápal z Ústavu státu a práva AV ČR. V centru jeho pozornosti stojí kriminologie a empirické vědy, zejména kvantitativní výzkum ukládání trestů ve střední a východní Evropě. Jeho výzkumná témata jsou naprosto klíčová pro fungování právního státu. Jedna z Drápalových analýz, která upozornila na nedostatky v oblasti kumulace trestů, již vedla ke konkrétní úpravě české legislativy. Potvrzuje tak, jak silný celospolečenský dopad mohou mít výsledky bádání sociálních vědců.

Celý text


Akce

Centrum CLASS se představilo s tématem klimatických žalob na pražském TEDxu

Na konci června se v Praze uskutečnil event v rámci řečnických akcí TEDx Národní s názvem We can change climate change: Countdown to a healthier future. Jak už název napovídá, hlavním tématem byla klimatická změna a způsoby co možná rychlého a hladkého přechodu k nízkouhlíkové ekonomice. Mezi řečníky druhého dne eventu vystoupila členka Centra pro klimatické právo a udržitelnost Eva Balounová.

Celý text

Konference

Emancipace dítěte v postmoderní společnosti – NOVÝ TERMÍN A MÍSTO KONÁNÍ

Ústav státu a práva AV ČR, v. v. i., Psychologický ústav AV ČR, v. v. i., a Sociologický ústav AV ČR, v. v. i., pořádají dne 4. října 2021 od 10:00 hod. mezioborovou konferenci "Emancipace dítěte v postmoderní společnosti" (Možnosti a meze právní regulace dětských dluhů v kontextu poznatků společenských věd).
Místo konání: Apollonův sál ve Vile Lanna, V Sadech 1, Praha 6 – Bubeneč

Celý text

Přednáška
Tajemství neuronových sítí a hlubokého učení

Tajemství neuronových sítí a hlubokého učení

Centrum Karla Čapka pro studium hodnot ve vědě a technice Vás zve na přednášku Františka Hakla, která se uskuteční dne 18. června 2021 od 14:00 v Ústavu státu a práva AV ČR, Národní 18, Praha 1, 7. patro.

Pozvánka včetně informace o registraci - viz "Celý text".

Celý text

Diskuse

Standardy poskytování zdravotních služeb

Kabinet zdravotnického práva ÚSP AV ČR, v. v. i., Centrum zdravotnického práva Lékařské fakulty a katedra mezinárodního a evropského práva Právnické fakulty Masarykovy univerzity Vás zvou na pravidelné online BIOETICKÉ A MEDICÍNSKOPRÁVNÍ DISPUTACE ve středu 19. května 2021 od 18:00 do 20:00.

Pozvánka

Celý text