Aktuálně Publikováno: 11. 3. 2018
Oslavme společné století

Oslavme společné století

V roce 2018 nás čeká kulaté výročí, které přímo vybízí k velkým oslavám. Připomeňme si proto události, které nás naším společným stoletím provázely a inspirujme se osobnostmi, které svým myšlením posouvaly náš národ kupředu. Pojďme společně oslavit našich 100 let!

Ústav státu a práva AV ČR si připomene výročí vzniku republiky roku 1918 a její počátky několikerým způsobem:

1) Konference
V rámci konferenčního modulu se uskuteční interdisciplinární konference "Na prahu nové doby". Konference proběhne na konci října 2018. Podrobné informace a program konference budou průběžně doplněny a bude na ně i upozorněno samostatnou zprávou.

2) Publikace a výstavy
V rámci výzkumného modulu budou výstupem kolektivní monografie, zabývající se obdobím vzniku a počátků republiky z hlediska právněhistorického a historického, a připomínající také některé pozapomenuté osobnosti onoho období. Na vydání publikací bude v budoucnu upozorněno samostatnou zprávou.

V rámci platformy elektronického modulu budou představeny tematické výstavy zajímavých dokumentů a vyobrazení, vztahujících se k počátkům republiky. Výstavy budou zpřístupněny veřejnosti společně s elektronickým modulem na konci října 2018 a zůstanou dlouhodobě přístupné i poté; výhodou bude možnost jejich návštěvy odkudkoli a kdykoli. 

3) Elektronický modul
V rámci elektronického modulu je připravována pracovní platforma, umožňující vyhledávání v historických právních dokumentech období počátků republiky, jakož i v dalších zajímavých informacích. 
Pracovní platforma bude slavnostně předána veřejnosti na konci října 2018. Zůstane dlouhodobě přístupná veřejnosti i po jubilejním roce a bude ji možné užívat k rešerším i k popularizaci vědy. 

Podrobné, zvláště pak programové informace budou průběžně doplňovány i na webových stránkách oslav http://www.spolecnestoleti.cz