Metamorfózy práva V4

Elektr.právnický slovník

Návrh projektu "Elektronický právnický slovník - zemí VIS"

 

V roce 2011 tým pracovníků ÚSP dokončil první verzi elektronického právnického slovníku (PES) v rámci grantu podporovaného Grantovou agenturou České vlády. Slovník je zatím ve zkušebním provozu na WEB (rozsah 10 000 hesel) a případným zájemcům o spolupráci bude přístup ad hoc umožněn.

 

Jde o slovník, který popisuje způsob užití právních termínů v textech zákonů,  v textech právnických učebnic a obecném jazyce, připravovaný ve spolupráci českých lingvistů a právníků. Na rozdíl od běžných právnických slovníků nejde pouze o slovník typu Heslo – Definice a případné odkazy mezi hesly, ale o slovník postavený na následujících idejích:

 

1. Hesla a definice nemají být vytvářena, ale mají být vybrána z reprezentativních textů (učebnice, zákony). Smyslem je popsat jejich užití v daném právním řádu a obecném základu daného jazyka.

 

2. Slovník má několik úrovní: a) výběr hesel a definic ze zákonů (legální definice, rubriky), b) výběr  hesel a definic z reprezentativních učebnic hlavních právních odvětví (trestní právo hmotné a procesní, občanské právo hmotné a procesní, správní právo, ústavní právo, římské právo atd.) a c) zpracovaná hesla jsou doplněna přehledem nejčastějších kontextů v obecném základu jazyka (národní korpusy obecného jazyka).

 

3. Ke každému heslu jsou doplněny anglické ekvivalenty, synonyma, antonyma a asociace, pokud existují.

 

4. Ke každému heslu je doplněna struktura, ve které se heslo na daném místě vyskytuje. Tak např. Heslo: „skutková podstata trestného činu“ se v učebnici trestního práva hmotného definuje výčtem složek takto: Definice: „skutkovou podstatu  trestného činu charakterizují typové znaky: a) individuální objekt trestného činu, b) jeho objektivní stránka, c) pachatel (subjekt), d) subjektivní stránka a e) protiprávnost“. Heslo patří postupně pod následující části v učebnici trestního práva hmotného (od spodu): 1. formální znaky trestného činu, 2. znaky trestného činu, 3. základ trestní odpovědnosti, 4. pojem trestného činu, 5. trestný čin, 6. obecná část trestního práva hmotného, 7. trestní právo hmotné. Každý dokument má tedy vlastní strukturu a význam hesla není dán pouze definicí, ale především místem v dané struktuře.

 

5. Každé heslo, pokud se skládá z více částí a definice jsou rozloženy na atomární složky.

 

6. Speciální software umožňuje plnotextové vyhledávání v heslech, definicích a stromových strukturách. Uživatel se taktéž může pohybovat po jednotlivých větvích hierarchické struktury.

 

7. Z hlediska metodického přístupu výběr hesel a rozpoznání, případně vytvoření struktury, provádějí experti v dané oblasti. Účast studentů je vzhledem k nutnosti vysoké odbornosti  vyloučena.

 

Cílem projektu je vytvořit slovenské, polské a maďarské ekvivalenty k vybraným heslům jednotlivých právních odvětví včetně zasazení do struktury daného dokumentu. Návrh seznamu hesel připraví tým pracovníků ÚSP. U každého odvětví jde v první fázi o zhruba 500 položek.

 

Navrhovaný projekt je nákladný a předpokládá získání rozsáhlých grantových prostředků. Vzhledem k připravené metodice, již zpracovaných datech a softwaru je reálný, pokud nalezneme ve výše uvedených zemích příslušné experty, nejlépe se zkušeností s tvorbou tradičních právnických slovníků a znalostí českého nebo slovenského jazyka. 

 

 

Zájemci o účast v tomto projektu, nechť se obrátí na:
gestora projektu
dr. F. Cvrček: e-mail: cvrcek@ilaw.cas.cz